Ritz E26-180GG
Pitaj za cenu
Štampaj
INFO
Grupa proizvoda
Pumpe za vodu
Brend/Model
Ritz E26-180GG
Godište proizvodnje
2008
Sati korišćenja
4982 h
Lokacija Mašine
Apeldoorn
Zemalja
Holandija
Opšta ocena
Mascus ID
58469D41
DETALJI
Broj internog magacina
25P00051
Tip motora
Dizel
Tip pumpe
Dizel
Engine manufacturer
Caterpillar C9
Snaga pumpe
205 kW
Transportne dimenzije (DxŠxV)
3850 x 1300 x 2500 mm
Informacije o pumpi
Field of application: construction, Applicable material: water, Make of engine: Caterpillar C9, Power: 205 kW (279 HP), Type of fuel: Diesel
Dodatna oprema
Ostale informacije
Dry self-priming high-pressure pump with diesel engine and a pressure of 26 bar. With its 205 kW engine power, this high-pressure pump achieves a capacity of 250 m3 per hour. The pump is equipped with a bronze impeller. This makes the pump an excellent choice as a booster pump, irrigation pump or high-pressure pump for pressing storage tanks during tank tests. The pump is mounted in a sound-absorbing casing with a diesel engine and vacuum system. This limits noise pollution for the environment.