Cummins 6BT5.9-M120
Mascus ID
A8BCCD4D
DETALJI
Broj internog magacina
6BT5.9-M120
Snaga motora
90 kW (122 KS)
ID Dela
6BT5.9-M120
Proizvodnja/Serijski broj
6BT5.9-M120
Transportna težina
700 kg
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
2200
Ostale informacije
Cummins 6BT5.9-M120 Marine Propulsion Diesel Engine General Information of Cummins 6BT5.9-M120 Marine Propulsion Diesel Engine Engine Model 6BT5.9-M120 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Bore*Stroke(mm) 102 * 120 CPL Number 834-02 Net Weight (with flywleel & alternator) 432 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm     Technical Specification of Cummins 6BT5.9-M120 Marine Propulsion Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged Fuel System Wuxi Weifu AD/RSV Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L     Performance Data of Cummins 6BT5.9-M120 Marine Propulsion Diesel Engine Rated Power/Speed 90kW/120HP @ 2200rpm Max. Power/Speed 100 kW/136HP @ 2270rpm Fuel Consumption @ Rated Power 225g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 225g/Kw.h Idel Speed 750±100 rpm