Cummins 6BT5.9-GM83
Mascus ID
F031638F
DETALJI
Broj internog magacina
6BT5.9-GM83
Snaga motora
83 kW (113 KS)
ID Dela
6BT5.9-GM83
Proizvodnja/Serijski broj
6BT5.9-GM83
Transportna težina
700 kg
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Ostale informacije
Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6BT5.9-GM83 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Bore*Stroke(mm) 102 * 120 CPL Number 1189-02 Net Weight (with flywleel & alternator) 426 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm     Technical Specification of Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged Fuel System BYC A Pump/GAC Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L     Performance Data of Cummins 6BT5.9-GM83 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 60 kW/80HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 60 kW/80HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 214g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 216g/Kw.h Idel Speed 950~1050 rpm